Materiały archiwalne

1. Moja 7 letnia córka od 2 lat ma prolemy z drogami moczowymi, sa to częste infekcje z wysokim leukocytami w moczu. Każda infekcia dróg moczowych połączona jest z infekcją górnych dróg oddechowych - zaczyna się przeziębieniem a kończy na infekcji dróg moczowych.W nocy nawet jak kicha popuszcza. Lekarz opiekujący się od roku dzieckiem uważa, że jest to słaby układ odpornościowy dróg moczowych/ IgE 271,13IU/ml/ i jest aktualnie leczona lekiem uodparniającym . Jednak niepoki mnie fakt, że miała w grudniu ubiegłego roku robioną cystgrafię mikcyjną i w opisie wszystko jest w normie tzn. cewka moczowa prawidłowa, nie jest pogrubiła śluzówka/ chociaż w badaniach USG miała stwierdzoną pogrubiałą/,obrysy pecherza gładkie, rufluksów do moczowodów nie stwierdzono.Na tym badaniu opiera się lekarz prowadzący dziecko. Ostatnio pobrałam wynik cystogrfi ze szpitala i pokazałam innemu lekarzowi , który stwierdził że dziecko musi mieć zabieg poszerzający cewkę moczową. Co mam robić ponieważ zabieg ma być 4 grudnia a nie jestem w dalszym ciągu przekonana do tego, ponieważ wynik cystografii na oddziale oglądało 2 lekarzy i opierając się na wyniku tego badania wszystko jest w porządku .Chciałabym uchronić dziecko od niepotrzebnego być może zabiegu.
Witam,
Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie skoro nie mogę sam obejrzeć tych zdjęć. Czasami zdarzają się przypadki na pograniczu normy i wówczas opinie specjalistów mogą być różne.

2. Dzień Dobry. panie Doktorze. Moja 5,5 letnia córka Iza od pewnego dość długiego czasu słabo siusiała, tzn. strumień był przerywany i "wyciskany". Po wizycie u urologa na której zrobiono uroflowmetrię pani Doktor napisała wynik +/-i dostałam skierowanie na cystoskopię i kalibrację cewki moczowej. Wykonano kalibrację nr 5 Hg i stwierdzono pozapalne zwężenia pierścienia cewki. To było w połowie grudnia. Jesteśmy od dwóch miesięcy na furaginie, jeden raz na wieczór, dodatkowo nasiadówki w korze dębu. Jesteśmy też po drugiej uroflowmetrii (wykres znacznie lepszy, ale nadal końcówkę dziecko "wyciska") i po USG układu moczowego (wszystko dobrze tylko wymiary nerek mnie martwią: lewa - 8,1 cm, prawa-5,9 cm). Proszę o radę dlaczego taka rozbieżność między nerkami i czy to się zmieni. Ponadto: jak długo mam podawać furagin, Pani Doktor mówi, że do następnej uroflowmetrii - to za jakieś 6 tygodni. iza skarży się na swędzenie skóry, ale nie ma wysypki. Czy to ma związek? 
Witam,
Przede wszystkim interesuje mnie wynik cystografii mikcyjnej, które koniecznie powinna być wykonana jeszcze przed jakimkolwiek leczeniem zabiegowym.
Z poważaniem
M. Śmigielski

3. witam Panie Doktorze, wczoraj wrociłam ze szpitala, mialam przeporwadzane ocene hormonalne moich nadnerczy poniewaz mam guza, ale pisze w innej sprawie, a mianowicie podczas pobytu doszlo u mnie do zatrzymania moczu i jestem od 2 tyg na cewniku Foleya. za klika dni mam miec wykonane badanie urodynamiczne i stad moje pytanie czy jest ono bolesna i czy potwierdzi wstepna diagnoze mojego doktora ktora brzmiala zwężenia cewki moczowej ?? pozdrawiam 
Witam,
Badanie urodynamiczne nie jest bolesne, może jedynie trochę nieprzyjemne ze względu na konieczność wprowadzenia cewnika. Ale ponieważ aktualnie ma Pani na stałe wprowadzony inny cewnik, to nie powinno być żadnych problemów. Badanie urodynamiczne może potwierdzić wstępne rozpoznanie zwężenia cewki, jednak w Pani przypadku może to być wątpliwe gdyż cewnik Foleya już rozszerzył Pani cewkę.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

4. dziekuje za odpowiedz, a zwiazku z nia mam pytanie jaka moze byc przyczyna tego ze bez cewnika Foleya wogole nie oddaje moczu ?? 
Witam,
Przyczyn może być wiele, ale to trzeba wyjaśnić pod kontrolą urologa dla dorosłych.
Z poważaniem
M. Śmigielski 

5. Witajcie!!! Moja 5.letnia córeczka jest po rozszerzeniu cewki moczowej. Mam 1 wizytę kontrolną za 2 tygodnie . Chciałabym się dowiedzieć jakie będą przeprowadzone badania kontrolne i czy jest możliwe że ta cewka moczowa morze sie zwężyć 
Witam,
Raczej się nie zwęzi. Myślę, że zlecone będą badania moczu, a inne w zależności od stanu dziecka.
Pozdrawiam
M. Śmigielski