Materiały archiwalne (301-350) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dr Śmigielski   
poniedziałek, 20 lipca 2009 21:18

301. Panie Doktorze moja córeczka ma 2 miesiące i 11 dni wczoraj 12.07 wyszła małej przepuklina wielkości orzecha włoskiego byliśmy na pogotowiu wcisnęli malej ale dzisiaj 13.07 wyskoczyła znowu ale mniejsza wielkości wisienki. lekarze powiedzieli że będzie trzeba moją córeczkę operować przepuklina jest prawostronna. Proszę mi napisać ile razy dziennie może taka przepuklina wyskoczyć, jak jej zapobiegać, czy mała nadaje się do operacji, jakiej narkozy powinni użyć lekarze, czy taka operacja jest bezpieczna dla 2 miesięczego dziecka, proszę opisać mi przebieg takiej operacji, co może grozić mojemu dziecku. Jaki może mieć wpływ narkoza na organizm mojego dzicka, jaki mogą być komplikacje po narkozie 
Witam,
Na większość pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Gdybym chciał uwzględnić wszystkie szczegóły, musiałbym przepisać cały rozdział z podręcznika. Proponuję udać się z córką na konsultację.
Z poważaniem
M. Śmigielski 

302. Jak przebiega zabieg usunięcia nerki i moczowodu?? Czy podczas operacji mogą być komplikacje i wystąpić problem nawet w zrowej nerce?? CZy jest możłiwość osobistej konsultacji u pana??
Witam,
Zabieg usunięcia nerki i moczowodu przeprowadza się z dwóch cięć (w okolicy lędźwiowej - dojście do nerki i w okolicy nadłonowej - dojście do końcowej części moczowodu). Przy każdej operacji mogą wystąpić komplikacje, ale nie będzie problemów ze zdrową nerką. Możliwość konsultacji w BIOSie można umówić telefonicznie 022-612-16-34.
Z poważaniem
M. Śmigielski

303. Witam Pana Doktora! Chciałabym się dowiedzieć, czy wystawiają Państwo w BIOSie zwolnienia dla rodzica na opiekę nad dzieckiem po operacji spodziectwa rowkowego w Państwa placówce? Na ile dni? Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
Po każdej operacji, gdy wskazana jest opieka nad dzieckiem (a szczególnie w przypadku spodziectwa) rodzic może dostać zwolnienie na opiekę na tyle dni, ile będzie trwało gojenie.
Z poważaniem
M. Śmigielski

304. Dzien dobry.Moja 3 latnia córeczka już jakiś czas temu pożegnała się z pieluszką.Za każdym razem wołała juz sama i nagle od 4 dni zaczeła sikac w majteczki.Nie wiem czy to coś poważnego,co może być przyczyną,że tak nagle się zablokowała.Kupkę woła za każdym razem a z sikaniem jest niestety problem.Co powinnam zrobić,gdzie powinnam zgłosić sie z tym problemem.Czy to objaw choroby?
Witam,
Przede wszystkim należy zbadać mocz aby wykluczyć zakażenie układu moczowego.
Z poważaniem
M. Śmigielski

305. WITAM. U MOJEGO 6-LETNIEGO SYNKA PODCZAS BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ WYSZŁY LICZNE POWIĘKSZONE WĘZŁY KREZKOWE DO 24MM JAKIE MOGĄGA BYĆ TEGO PRZYCZYNY .BADANIE BYŁO WYKONANE W ZWIĄZKU Z POJAWIENIEM SIĘ W MOCZU ERYTROCYTÓW ŚWIEŻYCH.PONADTTO SYNEK ZACZĄŁ SIĘ OSTATNIO MOCZYĆ CODZIENNIE W NOCY.CO POWINNAM DALEJ ROBIĆ PROSZĘ O KONTAKT.
Witam,
Przyczyn powiększonych węzłów może być bardzo dużo, ale należy to wyjaśnić pod kontrolą rodzinnego pediatry. Jeśli po wyleczeniu obecnej choroby moczenie nocne nie ustąpi, trzeba będzie skonsultować się z urologiem dziecięcym.
Z poważaniem
M. Śmigielski

306. Witam, mój synek urodził się z bakteria agalctiae (podano antybiotyk).Po kontrolnym badaniu posiewu po 2 m-cach wyszły bakterie E.Coli 4000/ul,nie podjęto leczenia. Następnie po miesiącu E.Coli wyszło 10 do 4/ul, zastosowano antybiotyk wtedy posiew wyszedł jałowy. Po miesiącu znowu E.Coli 10 do 4/ul zapisano Furagin (1/4 tabletki raz dziennie),ale wynik wyszedł ten sam, podano Zinat (3,25 ml dwa razy dzienie) i posiew wyszedł enterococcus 20000/ul. pediatra kieruje nas na UCM,ale wciąż nie ma jałowego posiewu i nie można wykonać badania. Proszę o poradę, bo czuję, że to leczenie to błędne koło. Obawiam się, że im znowu dostanie antybiotyk i będzie miał słaba odporność. Mój syn ma 5 miesięcy, nie gorączkuje, nie jest marudny.
Witam,
Moim zdaniem nie było i nie ma żadnych wskazań do leczenia syna. Należy przede wszystkim wykonywać badania ogólne moczu.
Pozdrawiam
M. Śmigielski 

307. Dziękuję za odpowiedż na pytanie 306. Badanie ogólne moczu jest prawidłowe tzn. zgodne z normami. Czy zatem sugeruje Pan, żeby synka nie kierować na UCM. Na pewno nie jest to przyjemne, a w Elblagu nie wykonuje się tego badania przy znieczuleniu. Jeszcze raz dziekuję za optymistyczną odpowiedż:-)
Witam,
A więc jeszcze raz zapewniam, że ma Pani zdrowego synka i nie ma potrzeby wykonywania cystografii mikcyjnej.
Z poważaniem
M. Śmigielski

308. witam moja corka w 10dniu zycia miala pseudomonas po 2 tg wszpitalu wyleczona. potem maila e.coli w malych ilosciach.obecnie ma 9tygodni i na badaniu kontrolnym wyszla proteus mirabilis 10 do 7, czy to jest grozne?czy musi isc do szpitala?skad to wogole sie bierze? w jaki sposob ona sie zaraza? prosze o porade. mieszkam w zabrzu, czy moge zglosic sie do pana na badanie
Witam,
To wszystko mogą być zanieczyszczenia. Najważniejsze jest badanie ogólne moczu.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

309. Witam mam 24 lata wyczulem dzisiaj na lewym jądrze dziwną narosl jest na dole jadra,nie boli mnie to.Jestem UK bede w polsce dopiero za 3 miesiace czy moge z tym poczekac i udac sie do lekarza w Polsce, czy lepiej udac sie tutaj (nie jestem przekonany co do opieki medycznej w tym kraju)prosze o odpowiedz i dziekuje 
Witam,
Lepiej nie czekać.
Pozdrawiam
M. Śmigielski 

310. Pani doktorze! Bardzo proszę o dokładną interpretacje wyników mojego dziecka. Moja córka ma niecałe 10 lat. Całkiem przypadkowo zrobiłam jej badanie moczu.(Ja mam kamienie u obydwóch nerkach i boję się , aby nie miała moja córka) Podaje wyniki: Barwa: żółta przejrzysta Odczyn: kw C.właściwy 1016 Białko: - Cukier: - Urobilinogen: N Bilirubina: - Ciała ketonowe: - Inne: leukocyty ślad Krew: - Nabłonki: pł niel Krwinki białe: 5-8 Krwinki czerwone: św i wył 0-2 Wałeczki: - Składniki mineralne: d.l.bakt. d.l. kr.wapnia nl bakterie 
Witam,
Przedstawione wyniki nie świadczą o obecności kamieni moczowych. Proponuję wykonać USG układu moczowego.
Z poważaniem
M. Śmigielski

311. Drogi Panie doktorze!Piszę w sprawie mojej córki. Zbadałam jej mocz i martwią mnie jej wyniki. Córka ma takie same wyniki jak ja, a ja mam kamienie w nerkach. Martwię sie czy ona też je ma? Proszę o szybka analizę wyników. Barwa:żółta przejrz Odczyn: kw C.właściwy: 1016 Białko: - Cukier: - Urobilinogen: N Bilirubina: - Ciała ketonowe: - Inne: Leukocyty ślad Krew: - Nabłonki pł niel Krwinki białe: 5-8 Krwinki czerwone: św i wył 0-2 Wałeczki: - Składniki mineralne: d.l bakt d.l kr szcz. wapnia nl bakterie Mama Oli
Witam,
Przedstawione wyniki nie świadczą o obecności kamieni moczowych. Proponuję wykonać USG układu moczowego.
Z poważaniem
M. Śmigielski

312. Witam Panie doktorze. U mojego synka w 9 dniu podczas usg wykryto poszerzenie lewej mieniczki - wymiar poprzeczny 9mm. W 11 tygodniu (2,5miesiaca) wymiar tylko poprzeczny 7,7 mm. Dostał skierowanie na badanie cystografi za 3 tygodnie. Nie wiem czy nie lepiej byloby jeszcze z tym badaniem poczekać i najpierw powtórzyć usg za jakiś czas. Nadmieniam, że wyniku ogólne moczu są ok, posiew negatywny. prosze o rade , bo nie chę maluszka męczyć tym badaniem cystograficznym. Mam jeszcze jedno pytanie, czy to badanie będzie dla maluszka bolesne?
Witam,
Na podstawie przedstawionego opisu, ja nie widzę wskazań do wykonywania cystografii.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

313. Witam Panie doktorze. U mojego synka w 9 dniu życia podczas wypisu (żółtaczka) usg wykryto poszerzenie lewej mieniczki - wymiar poprzeczny 9mm. Przy tym nerki w położeniu prawidłowym. W 11 tygodniu (2,5miesiaca) usg wskazało - miedniczka bańkowata wymiar przednio tylni 7,7 mm. Mały dostał skierowanie na badanie cystografi za 3 tygodnie. Nie wiem czy nie lepiej byłoby jeszcze z tym badaniem poczekać i najpierw powtórzyć usg za jakiś czas. Może miednicza się zmniejszy? Nadmieniam, że wyniku ogólne moczu są ok tj. odczyn- kwaśny, ciężar właściwy - 1010,białko- nieobecne, glukoza- nie wykryto, bilirubina - ujemny, urobilinogen w normie, ciała ketonowe - ujmeny, nałonki płaskie i leukocyty - pojedyncze w polu wiedzenia. Posiew - 10 do 3 potęgi. Prosze bardzo o radę, bo nie chę maluszka męczyć tym badaniem cystograficznym. Mam jeszcze jedno pytanie, czy to badanie będzie dla maluszka bolesne? Z powanianiem Ania Majda-Cisek
Witam,
Na podstawie przedstawionego tym razem szerszego opisu, ja również nie widzę wskazań do wykonywania cystografii.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

314. Witam. Mój syn (3 miesiące) w związku ze słabym apetytem miał wykonane badanie ogóle moczu oraz posiew. W posiewie wyszła bakteria enterococcus faecalis 10^5, natomiast badanie ogólne moczu wyszło następująco (odczy: obojetny, ciężar własściwy 1005, białko, glukoza, ciała ketonowe, bilirubina - nieobecne) urobilinogen w normie, osad - dość skąpy, nabłonki - pojedyńcze, krwinki białe - 0-1 wpw, krwinki czerwone - 1-2 wpw, świeże i dość zmienione, śluz- pojedyńcze pasma, składniki mineralne - skąpe fosforany bezpostaciowe. Mój syn miał też robione USG jamy brzucha w którym stwierdzono prawidłowy obraz nerek, pęcherza moczowego. Nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych, ani zastoju w układzie moczowym. Mój pediatra twierdzi, że bakteria w moczu to zanieczyszczenie i nie trzeba tego leczyć. Chciałabym znać pana zdanie. Dziękuję. 
Witam,
Absolutnie zgadzam się z pediatrą.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

315. Panie Doktorze,żona(38 lat) wykonała właśnie USG ciązy 22+1 HBD, w opisie której specjalista napisał:"położenie nerek prawidłowe z wyraźnym poszerzeniem układów kielichowo-miedniczkowych 10-13 mm,zaznaczony prawidłowy pęcherz moczowy Filia" oraz "Poza dość wyraźnym zastojem w układach kielichowo-miedniczkowych nerek płodu brak innych zmian anatomicznych ...,najprawdopodobniej izolowana strukturalna nietypowość".Czy jest to mozliwa patologia,czy powtórzyć badanie u innego specjalisty(niestety żona otrzymuje skrajnie różne informacje na temat ciązy od różnych lekarzy).Dziękuję za ewentualną radę. Artur Zieliński
Witam,
To jest patologia, ale w okresie życia płodowego nie wymaga interwencji. Proponuję okresową kontrolę USG, a dopiero po porodzie będzie przeprowadzona szczegółowa diagnostyka.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

316. Witam.U mojego 8 m-cznego syna w trakcie badania usg wykryto poszerzenie kielicha górnego nerki prawej(1,3x0,6cm), bez cech prężności.W jego świetle widoczna jest hiperechogenna struktura o wymiarach 0,8x0,4cm- bez cienia akustycznego. Poza tym stwierdzono, że uk-m tej nerki jest nieposzerzony. Nerka lewa prawidłowa. Badania ogólne moczu oraz posiew- w normie.Pani doktor zaleciła urografię- mama pytanie: czy to coś poważnego i czy mój syn nie jest za malutki na takie badanie, a może wystarczyłyby okresowe badania usg i moczu. Pozdrawiam
Witam,
Nie ma patologii niepoważnych. Syn za malutki nie jest aby wykonać urografię, ale ja proponowałbym przedtem jeszcze jedno kontrolne USG.
Pozdrawiam
M. Śmigielski 

317. Moja córka 6 lat przeszła operacje wyrostka był rozlany od 4 dni. Wystąpiły komplikacje, miała naciek ropny pomiędzy lewą nerką za pęcherzem. W chwili obecnej ma poszerzone UKM nerki lewej kielichy zaokrąglone 10mm. Prawa nerka również zaczyna źle funkcjonować. Organizm cały czas ma naciek ropny i wywołuje zapalenie, które wciąż sięodnawia. Lekarze chcą wykonać cewnikowanie nerek. Nie jestem pewna i nie wiem co to takiego. 
Witam,
Chyba Pani źle usłyszała, prawdopodobnie chodzi o jakieś inne badanie, bo ja nie widzę wskazań do cewnikowana nerek.
Z poważaniem
M. Śmigielski

318. dzień dobry, moja 3,5 roczna córka cały czas drapie się po sromie swędzi ją . Konsultowałam się z pediatrą przepisał Pimafucort, ale bez zmian.Co mam robić? 
Witam,
Przede wszystkim najważniejsze są badania moczu.
Z poważaniem
M. Śmigielski

319. witam. u mojego 2,5-letniego synka w badaniu ogólnym moczu przeprowadzonym już trzy krotnie (pierwsze w połowie czerwca- brał po nim przez 10 dni furagin, drugie- na poczatku lipca- po nim brał Urotrim i trzecie badanie dziś, na koniec lipca) stwierdza się zawartość białka 0,15g/l, liczne pasma śluzu, oraz 3-4, 2-3, 4-6 leukocytów w polu widzenia. osad moczu wyszedł ujemny. co powinniśmy dalej z tym robić? jakie badania? morfologia jest dobra. oprócz tych wyników nie dzieje się nic niepokojącego, ale nie chcemy niczego przeoczyć ani zaniedbać. co robić dalej. pozdrawiam
Witam,
Proponuję nic nie robić. Nie było wskazań do antybiotykoterapii.
Z poważaniem
M. Śmigielski

320. Witam Panie doktorze mam pytanie. Jak szybko u niemowlaka mogą wystąpić objawy zapalenia- zakażenia nerek po stwierdzonej obecności bakterii(E. coli) w moczu? Czy jest to kwestia godzin, dni czy tygodni? 
Witam,
Stwierdzenie bakterii w moczu, przy prawidłowym badaniu ogólnym moczu wcale nie musi wiązać się z zakażeniem nerek. Poza tym u każdego choroba może rozwijać się w różnym tempie. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

321. Dziękuję za odpowiedź (do pytania 293 zamieszczonym wINNE ). A czy mamy podawać córce do picia żurawinę i przy podmywaniu polewać okolice warg sromowych rumiankiem? Proszę o odpowiedź i pozrawiam. 
Witam,
To z pewnością nie zaszkodzi.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

322. WITAM PANIE DOKTORZE.Mam pytanie, czy wskazane jest badanie u mojego 3mc synka,scyntygrafia nerek przy ogólnym znieczuleniu. Problem jest taki ze w trzeciej dobie zycia wykonano mu badanie usg, ktore potwierdziło ,nerki w połozeniu typowym o wymiarach lewa48x24mm,prawa 48x26mm,poszerzone miedniczki nerkowe lewa17,6,prawa29mm,mozliwosc miedniczek pozanerkowych. A POSIEW MOCZU JAŁOWY. Synek miał juz robioną cystografie i urografie. Nie stwierdzono nieprawidłowosci. Co 4 tygodnie badam mu mocz na posiew,wyniki wychodzą ujemne. Co pan doktor o tym myśli.Moj pediatria mi odradza,twierdzi ze synek jest za mały. 
Witam,
Scyntygrafię można wykonać nawet u jeszcze młodszego dziecka, tylko czy potrzeba. Wydaje mi się, że jeśli urografia nie wykazała zmian to scyntygrafia jest zbyteczna. Proponuję wykonać kontrolne USG nerek za ok. 3 miesiące.
Pozdrawiam
M. Śmigielski 

323. Moja synowa jest w 7 miesiącu ciąży, wczoraj miała robione USG i lekarz powiedział , że dziecko ma powiekszone nerki, ale w opisie tego nie umieścił , bo dodał ,że mógł być przed oddaniem moczu i zalecił zrobienie USG po porodzie. My jednak wszyscy się martwimy, proszę pana doktora o radę w tej sprawie. Pozdrawiam.
Witam,
Proponuję wykonać kontrolne USG za ok. miesiąc.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

324. Witam! Mój synek ma obecnie 2 miesiące.Badanie USG wykazało: "W nerce prawej graniczny UKM,kielichy szerokości 4mm,miedniczka w wymiarze AP 4mm. Poza tym nerki prawidłowe,przewód moczowy o gładkich ścianach" Co dalej bo lekarz wykonujacy badanie powiedzaił tylko "obserwować i wąchać pieluchy"Jak częśto musze wykonywać USG synkowi i ajkie jeszcze badania wykonać?Z góry dziękuje za odpowiedz.Dorota
Witam,
Proponuję wykonać kontrolne USG nerek za ok. 3 miesiące.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

325. Panie doktorze, jestem w 32 tygodniu ciąży na badaniu USG wykryto poszerzenie prawej miedniczki nerkowej 21-16mm. We wcześniejszych badaniach lekarz nie widział żadnych nieprawidłowości. Teraz niestety jest na urlopie i musiałam iść do innego lekarza. Pozostałe wymiary jak i waga dziecka prawidłowa. O czym świadczy to powiększenie i jak należy dalej postępować, czym może grozić, lekarz mówił że usunięciem nerki. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuje
Witam,
Niepotrzebnie Panią straszył. Usunięcie nerki to ostateczność, do której dochodzi bardzo rzadko. Proponuję kontrolne USG za ok. miesiąc.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

326. Witam.Jestem w 24tyg.ciąży od samego początku zauważono powiększenie prawej nerki a raczej płynu który w niej zalega czy raczej wolniej odpływa w lewej jest5.0mma w prawej12.2mmsprawdzono wszystkie narządy nic ie jest naruszone bądż uszkodzone.W Diagnozie został problem opisany jako hydronephrosis ale też nie do końca bo czeka mnie jeszce mnóstwo innych usg Czy to coś Poważnego jestem Bardzo Przerażona Różnica miedzy nerkami jest znaczna.Porównane było też z syndromem Dawna(nie rozumiem)w moim przypadku to raczej nie wchodzi w gre mam 24lata badanie krwi miałam robione w 1otym tyg.ciąży i ryzyko tej choroby jest bardzo niskie 1na13000 dle tego nie kierowano mnie na badania prenatalne bo nie było potrzeby jestem Przerażona wtrąceniem syndromu Dawna.Czy to możliwe skoro podczas usg dziecko jest sprawdzane i mierzone wszystko jest w normie a takie dziecko wygłada już przecież inaczej.Prosze O dspowiedź Z POważaniem Patrycja Magiera
Witam,
W tym okresie ciąży jest jeszcze za wcześnie, aby przesądzać o ostatecznym rozpoznaniu wodonercza (hydronephrosis) - jak sama Pani pisze czeka Panią jeszcze kilka kontrolnych badań USG. Co do zespołu Downa to ryzyko rzeczywiście jest bardzo małe, ale wykluczyć tego nie można bez wykonania specjalnych badań prenatalnych.
Z poważaniem
M. Śmigielski

327. Witam Panie Doktorze i proszę ponownie o poradę. W Usg mojego syna 10 miesięcy stwierdzono tendencję do dwudzielności układu kielichowo-miedniczkowego nerki lewej. Nerka lewa 53 mm warstwa miąższowa 7 mm a prawa odpowiednio 54 i 8 mm. Usg w wieku 2 m-cy prawa nerka 49 mm warstaw miąszowa 8 mm a lewa 50 mm 7,5 mm. Zalecono cystografę która nie wykazała fefluksu było to w 13 m-cu życia. Obecnie czekam na urografie do 11.2008. U syna w 2 dobie życia stwierdzono bakterie coli które zostały wyleczone i nawrotów nie było a mocz badany jest co miesiąc. W usg zawsze nerki nie wykazują zastoju ani kamicy a pęcherz ma gładkie zarysy. W ostatnim USG z dnia 07.08.2008 jak syn ma 13,5 miesięcy stwierdzono "Wyraźnie zaznaczony garbek śledzionowy nerki lewej , nerka ta z tendencją do dwudzielności wykazuje poszeszenie UKM" Czy jest to poważne schorzenie wymagające nagłej interwencji? Czy w ciągu 3 miesięcy mógł wytworzyć się "garbek śledzionowy" i co to jest? Zastanawia mnie przyrost nerki lewej w ciągu 3 miesięcy o 9 mm a prawa prawidłowa tylko 5 mm. Wizyta u nefrologa jest dopiero za 2 miesiące a nie ma u nas prywatnych nefrologow dziecięcych Dziękuję za poradę 
Witam,
Garbek śledzionowy jest opisem kształtu nerki i sam w sobie nie świadczy o wadzie. "Poszerzenie ukm" jest określeniem bardzo nieprecyzyjnym, zawsze należy podawać dokładne wymiary, wówczas mógłbym coś lepiej doradzić.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

328. Witam, Panie Doktorze mój 1,5 roczny syn po raz trzeci w odstępie 1 miesiąca ma zapalenie układu moczowego. Wyniki posiewu są ciągle takie same tj. e.coli i enterococcus spp. jako flora towarzyszaca. Po raz trzeci zastosowano Biofuroksym a po nim Furaginum przez 14 dni po 1/2 tabl. 2xdziennie. USG nerek wyszło ok. Cystografia pokazała objawy niewielkiego zalegania moczu po mikcji. Co to oznacza i jak to się leczy?
Witam,
Nie podaje Pani jaki był wynik badania ogólnego moczu. Jeśli był w normie to wszystkie posiewy, cystografia i leczenie były bez sensu.
Pozdrawiam
M. Śmigielski 

329. Panie Doktorze, nadal czekamy na odpowiedź w sprawie nadesłanych przez nas zdjęć.
Witam,
Przepraszam, ale z tego tekstu nie wynika kto pisze i o jakie zdjęcia chodzi.
Z poważaniem
M. Śmigielski

330. witam doktorze. jestem w 20 tyg ciazu i na rutynowym badaniu usg stwierdzono powiekszone nerki u plodu. powiedziano mi zebym zabardzo sie nie martwila bo to sie zdarza czesto i u wiekszosci problem stabilizuje sie w czasie trwania ciazy albo po porodzie. tylko w rzadkich przypadkach dziecko potrzebuje kuracji albo operacji. chcialabym jednak otrzymac troche wiecej informacji na temat tego problemu bo mimo wszystko bardzo sie marwie. dlatego pisze do pana. dodam ze zrobilismy badanie penatralne na stwierdzenie ilosci kromosomow i tu wszystko wygladalo normalnie. powiedziano mi tez ze plec dziecka ma znaczenie. dlaczego? jest problem lagodniejszy dla chlopca czy dziewczynki? bede bardzo wdzieczna za troche informacji. pozdrawiam. zaniepokojona matka.
Witam,
U chłopca obustronne wodonercze ma gorsze rokowanie. Poza tym udzielono Pani absolutnie słusznej i wyczerpującej odpowiedzi.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

331. Witam Doktorze. Czy moze Pan mi powiedziec dlaczego w przypadku poszerzonej miedniczki nerkowej u plodu plec ma znaczenie. Czy dla ktorejs z plci jest to schorzenie lagodniejsze czy tez ktoras z plci radzi sobie lepiej z problemem? Jestem w 20 tc i na usg srwierdzono u mojego malenstwa wlasnie ta nieprawidlowosc o ktorej pisze. Na moje pytanie czy to jest niebezpieczne uzyskalam odp ze to zalezy od tego czy to chlopiec czy dziewczynka. Wiecej informacji nie uzyskalam poza tym ze: nerka prawa 5.1mm*5.4mm, nerka lewa 6.0mm*6.2mm. Usg bylo robione w tyg 18+2. prosze mi tez powiedziec czy to jest duze odchylenie od normy na wyzej wymieniony tydzien ciazy? Bede bardzo wdzieczna za troche informacji. z powazaniem Anna P.
Witam,
Przed chwilą odpowiedziałem już Pani. Natomiast wielkość nerek ma mniejsze znaczenie, ważniejsza jest wielkość miedniczek nerkowych, a tych wymiarów nie podaje Pani.
Pozdrawiam
M. Śmigielski 

332. Witam! Jestem w 32 tyg. ciąży w badaniu ugs stwierdzono wymiary nerek u dziecka nerka prawa 3,5na 2,5 cm nerka lewa 5,9 na 4,8 cm i wskazano na dalsząobserwację ze względu na poszerzenie w nerce lewej ukm. Co oznacza taka diagnoza jakie jest dalsze postępowanie, dodam iż ilość wód płodowych jest w normie,a kora nerki nie jest ścieńczała. Jednocześnie nadmieniam iż tydzień przed wykryciem tej wady miałam badanie usg na którym nie zaobserwowano tak dużej dysproporcji w rozmiarach nerek,i zaaplikowano mi w związku z infekcją bakteryjną układu moczowego Urosept i Monural, czy teleki mogły wpłynąć na płód ijego nerkę ?
Witam,
Te leki raczej nie miały wpływu na wadę układu moczowego u płodu. Konieczna jest dalsza obserwacja. Ewentualne leczenie dopiero po porodzie.
Z poważaniem
M. Śmigielski 

333. Czy spotkał sie Pan doktor z efektem ubocznym w przewlekłym stosowaniu Furaginu w postaci wzrostu liczby eozynofilów w rozmiazie? Towarzyszy temu "chrząkanie" i pokasływanie. 
Witam,
Nie spotkałem się z takim efektem.
Z poważaniem
M. Śmigielski

334. Mam dwu letnią córeczkę. Ostatnio robiłam USG jamy brzusznej. Niepokoi mnie zapis "w nerce prawej-ultrasonograficzne cechy (videprint) rozsunięcia UKM-u do 6 mm. W nerce lewej prawidłowy UKM". Czy to znaczy, że z prawą nerką jest coś nie tak
Witam,
To znaczy, że w prawej nerce jest nieco poszerzony układ kielichowo-miedniczkowy. Proponuję kolejne USG za ok. pół roku.
Z poważaniem
M. Śmigielski 

335. Witam.Moja starsza siostra 9 dni temu urodziła córeczkę. Niestety okazało się,że ma poszerzoną miedniczkę i zwężony moczowód.O wadzie wiedziała już w 5 miesiącu ciąży. Lekarze zdecydowali się na operację. Chcą poszerzyć moczowód. Jak będzię wyglądał ten zabieg? Czy on jest niebezpieczny dla dziecka? Z góry dziękuję. 
Witam,
Chyba Pani źle usłyszała, w takich przypadkach nie robi się poszerzania moczowodu tylko plastykę miedniczkowo-moczowodową. Każda interwencja chirurgiczna związana jest z pewnym ryzykiem, jednak tego typu zabiegi u dzieci wiążą się z bardzo małym ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych powikłań.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

336. Witam. Syn ma powiększony jednostronnie układ miedniczkowo/kielichowy 14mm/8mm (po urodzeniu 9mm/7mm)z tendencją rosnącą. Cystografia mikcyjna nie wykazała wad. Po ostatnim, badaniu USG zaproponowano nam renoscyntygrafię. Czy to badanie jest bezpieczne dla dwumiesięcznego dziecka? Czy warto się wstrzymać z decyzją do kolejnego okresowego badania USG?
Witam,
Proponuję wykonać renoscyntygrafię, którą całkowicie bezpiecznie można wykonać u dwumiesięcznego dziecka.
Pozdrawiam
M. Śmigielski 

337. Moj syn posiada zgrubienie nad prawym jądrem . Lekarz rodzinny przypuszcz ,że opuchnięte jest najądrze nad prawymjądrem.Mój syn ma 16lat.Opuchlizna narazie go nie boli.Bardzo się martwię o syna.Mam go tylko jednego.Proszę oporadę.Serdecznie dziękuję.
Witam,
Koniecznie należy wykonać USG jąder.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

338. Dzień dobry, muszę dopisać na temat badań które córka miała przed podaniem Urotonu; badanie moczu które było dobre i usg na którym pan doktor nic nieprawidłowego nie widział i to wszystko. A poza tym bardzo dziękuję ze Pan zajmuje się z taką powagą i sumiennością odpisywaniem na maile i obala mój światopogląd. Dziękuję i pozdrawiam.
Witam,
Dziękuję za miłe słowa.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

339. Dzień Dobry Panie Doktorze! Niepokoi mnie pojawiający się od dłuższego czasu na majteczkach mojego 8 letniego syna biały nalot. Nie wiem gdzie mam się z tym zgłosići czy jest to cos groźnego.Z góry dziękuje za porade.
Witam,
Ważniejsza dla mnie byłaby informacja jak wygląda prącie lub czy są jakieś zaburzenia w oddawaniu moczu, ewentualnie badania moczu.
Z poważaniem
M. Śmigielski 

340. Panie Doktorze. Mamy umówiony termin operacji na koniec października. Jest to okres grypowy, w związku z czym moje pytanie brzmi: czy można zaszczepić dziecko na grypę i kiedy? Taka jest sugestia naszego pediatry. Jeszcze jedno pytanie: na ile przed operacją należy wykonać u dziecka wskazane przez Pana Doktora badania? Dziękuję.
Witam,
Szczepienie przeciwko grypie jest wskazane i proponuję zaszczepić już. Badania konieczne do operacji nie powinny być starsze niż miesiąc.
Pozdrawiam
M. Śmigielski

341. Witam Panie Doktorze! Do pytania 339 chciałabym dostarczyć dotatkowych informacji o które Pan Doktor prosił. Prącie syna nie ma zadnych podejrzanych zmian zadnego zaczerwienienia. W wieku 3 lat miał odklejany przez chirurga napletek i od tego momentu napletek schodzi bez problemow.Rowniez badania moczu były wykonywane juz w momencie kiedy ten problem wystepował i wyniki były ksiązkowe. Tym bardziej nie mam pojecia czym ta biała wydzielina moze byc spowodowana.Trwa juz to od prawie roku.Bardzo dziękuje za zainteresowanie!
Witam,
Brakuje mi jeszcze informacji o ewentualnych zaburzeniach oddawania moczu, np. czy syn nie popuszcza moczu?
Z poważaniem
M. Śmigielski

342. Panie doktorze ,wczoraj wróciłam z badania usg które uwidoczniło nerki płodu obustronne pielektazje szer po 5 mm .czy jest nadzieja że wszystko będzie dobrze ,prosze coś więcej na ten temat napisać bo niebardzo rozumiem , i jaka jest norma prawidłowa , w czoraj lekarz mi tłumaczyłam , ale niestety byłam troche w szoku i część wypowiedzi mi umkneła.
Witam,
Niewielkie poszerzenie miedniczek nerkowych, które wykryto u płodu nie wymaga obecnie żadnego leczenia, wymaga natomiast dalszych regularnych kontroli.
Z poważaniem
M. Śmigielski 

343. Witam jeszcze raz! Do pytania 341 chciałam dodać że zdaza się sie syn ma na majtkach mokre miejsce swadczące o popuszczaniu moczu.
Witam,
Popuszczenie moczu w dzień wymaga diagnostyki układu moczowego. Proponuję zgłosić się na konsultację do urologa dziecięcego.
Z poważaniem
M. Śmigielski

344. dziękuje za odpowiedż panie doktorze , bardzo prosze mnie troszke uspokoić ,i napisać jaka jest norma którą nie można przekroczyć , jeśli chodzi o powiekszenie tych miedniczek, bardzo chciałam podziękować za odpowiedż ,serdecznie pozdrawiam
Witam,
Jeśli wymiar AP miedniczki nerkowej wynosi kilka milimetrów wówczas wykracza już poza normę.
Z poważaniem
M. Śmigielski

345. Panie doktorze, na worku mosznowym mam narośl zaraz pod skórą wielkości dużego ziarenka grochu, jest ona biała twarda, bezbolesna przy nacisku lub ugnieceniu, niestety cały czas rośnie, wolno ale rośnie, Kiedyś byłem z tym u lekarza, (8-10 lat temu) powiedział że to nic specjalnego ale nie położy mnie do szpitala na wycięcie tego i mogę sobie iść na ostry dyżur na wycięcie. Wtedy ta narośl było o 50% mniejsza. proszę o radę
Witam,
Przykro mi ale wyłącznie na podstawie nawet dokładnego opisu nie jestem, bez możliwości zbadania pacjenta, ustalić rozpoznania. Proponuję zgłosić się do urologa.
Z poważaniem
M. Śmigielski

346. Panie doktorze,dziś wykonalismy 10,5 miesięcznemu synkowi kontrolne usg jamy brzusznej.Wszystko w porządku opócz jednej rzeczy: UKM nerki prawej szczelinowato poszerzony, nerki lewej poszerzenie UKM do ok. 6mm w wymiarze AP.Lekarz zalecił nam czekanie i kontrolne ogólne badanie moczu, a następnie kontrolne USG w około 18m-cu życia.Pytanie: czy to coś poważnego?, czy nie za długa ta przerwa pomiędzy USG? bo jak czytam to w niektórych przypadkach po poszerzanie nastąpiło bardzo szybko.Dodam ze w ciąży Usg było ok. Lekarz dodał ze istotne jest aby synek zaczął chodzić
Witam,
Proponuję kontrolne USG za ok. 3 miesiące. Jeśli poszerzenie narośnie wówczas wskazana będzie renoscyntygrafia.
Z powazaniem
M. Śmigielski 

347. Witam Panie Doktorze. Moj 2-miesieczny obecnie synek mial w wieku 5 tygodni ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wykonano mu dwukrotnie USG jamy brzusznej z ktorego wynika niewielkie zaleganie moczu w miedniczkach. Zaraz po wyleczeniu wykonano rowniez cystografie ktora nie wykazala refluxu, pediatrzy w szpitalu nie byli jednak pewni czy dziecko nie ma wady zastawki cewki tylnej i odeslali nas do poradni nefrologicznej oraz urologicznej. Bylam z synkiem w obu i nie wiem co mam o tym co uslyszalam myslec. Urolog stwierdzil ze leczenie dziecka trzeba zaczac od napletka bo w przypadu mojego synka jest nieco za waski (ale delikatnie go sciagajac widac bardzo dobrze koncowke siusiaka i jak dziecko siusia) i to moglo byc przyczyna stanu zapalnego. Przepisal mi 1% hydrocortizon w kremie z zaleceniem delikatnego sciagania napletka i smarowania go 3 razy dziennie. Mam sie zglosic do niego za 3 tygodnie i wtedy znieczulajac synka miejscowo kremem elma urolog zamierza odkleic dziecku napletek. Przeraza mnie stosowanie masci sterydowych u 2 miesiecznego dziecka a tym bardziej zabieg odklejania napletka bo slyszalam i czytalam ze u niemowlakow nie wykonuje sie takich zabiegow az do 2-3 roku zycia. Po zalatwieniu sprawy napletka urolog zamierza odstawic dziecku furagin (bierze go w ilosci 1/4 tabletki na noc) i sprawdzic co sie bedzie dzialo. Jezeli stan zapalny pojawi sie na nowo to wtedy bedzie to wedlug niego wskazaniem do cystoskopii. Urolog nie chce sie spieszyc z cystoskopia poniewaz jest to badanie polegajace na wprowadzeniu dziecku cystoskopu wymagajace znieczulenia ogolnego. Rozumiem to, ale jest to moim zdniem narazanie dziecka na kolejne zapalenie nerek ktore moze doprowadzic do ich zbliznowacenia. Moze sie myle, ale pomysl odklejania napletka 2 miesiecznemu niemowlakowi nie podoba mi sie i mam obawy przed tym zabiegiem. Nie wiem czy sie na niego zgodzic. Co do nefrologa to rowniez potwierdzil ze napletek synka jest nieco waski ale na tym koniec. Nefrolog podejrzewa ze dziecko moze miec wade zastawki cewki tylnej. Dal nam skierowanie do Warszawy do dzieciecej poradni urologicznej twierdzac ze dziecko musi miec zrobiona cystoskopie. Zarejestrowalam juz synka na pierwsza wizyte ale przeraza mnie mysl o znieczuleniu ogolnym 2 miesiecznego niemowlaka. Czyz nie jest takie znieczulenie zbyt ryzykowne w przypadku tak malego dziecka? Czy cystoskop nie jest za duzy do badania 2 miesiecznego niemowlecia? Nie bedzie po takim badaniu doslownie krwawic? Wiem, ze trzeba zbadac synka i jak najszybciej sprawdzic co mu dolega tzn. skad to zaleganie moczu w miedniczkach i ostre zapalenie nerek ale nie chce narazac tak malego dziecka na niepotrzebny bol i zbedne zabiegi jak na przyklad odklejenie napletka ktory i tak po pewnym czasie u dzieci odkleja sie sam. Na zakonczenie dodam ze synek siusia ciaglym strumieniem, ale chyba odczuwa przy tym jakies bole bo prezy sie co jakis czas i czerwienieje co lekarze tlumacza bolami kolkowymi (dziwna to kolka 24 godziny na dobe w odstepach kilkunasto lub kilkudziesieciominutowych). Jezeli na podstawie tego co napisalam moze mi Pan cos doradzic to bardzo prosze o rade. Z gory bardzo dziekuje. 
Witam,
Określenie "niewielkie" jest mało precyzyjne. Proszę podać dokładne wymiary miedniczek nerkowych. Czy moczowody są poszerzone? Obecnie nie widzę wskazań do cystoskopii. 
Z poważaniem
M. Śmigielski

348. jestem w 7 miesiacu ciazy,badanie usg wykazało takie nieprawidłowosci;prawa nerka płodu powiekszona o wym,6,2x2,7cm o strukturze wielotorbielowatej,nie powoduje widocznego uniesienia przepony,lewa nerka nieprawodłowej struktury,poszerzenie miednicznki do 14mm w wym a-p z hiperechogena kora.pecherz moczowy prawidłowo wypełniony,prawidłowa ilosc płynu owodniowego.co to oznacza dla dziecka?
Witam,
Może to oznaczać, że prawa nerka płodu jest skupiskiem wielu torbieli, natomiast lewa ma poszerzoną miedniczkę i nieprawidłowy miąższ. Jednak badanie prenatalne jest dopiero wstępnym badaniem i wymaga dalszych kontroli, natomiast ostateczne rozpoznanie będzie ustalone na podstawie badań wykonanych po porodzie.
Z poważaniem
M. Śmigielski 

349. Dzień dobry, Mój synek ma skończone 4 miesiące. Gdy miał miesiąc trafił do szpitala MSWiA z zapaleniem oskrzeli. Tam pobrano posiew moczu- wyszły bakterie Enterococcus faecalis i Klebsiella oxytaca, analiza ogólna wyszła ok. a mimo to zdiagnozowano ZUM. Kazano podawać przez miesiąc furagin a póżniej zrobić cystografię.Nie zrobiłam cystografii bo wiem że nie ma ZUMu przy prawidłowym ogólnym badaniu moczu.Furagin nie pomógł. W porozumieniu z pediatrą zastosowałam maść neomycynową gdyż zaszło podejrzenie, iż te bakterie zgromadzily się pod napletkiem i po trzech dniach zrobiłam posiew- nic nie wyhodowano. Miałam robić posiewy co miesiąc i teraz przy kolejnym posiewie wyszła E.Coli w ilości 10 do 5 a analiza ogólna moczu prawidłowa - myslałam że to zanieczyszczenie i powtórzyłam posiew 2 razy wyszło to samo 10 do 5.Mocz pobieram po wczesniejszym umyciu wodą z mydłem a następnie lekko odciągam napletek - tyle ile się da i przemywam gazikiem jałowym nasączonym rywanolem.Pobieram mocz ze środkowego strumienia (nie w worek tylko w sterylny pojemnik).Zaczynam się obawiać, że synek ma stulejkę i te bakterie tam się gromadzą.Byłam u nefrologa w Centrum Zdrawia Dziecka - kazałcodziennie po kąpieli odciągać napletek lekko i przemywać rywanolem. Gdy odciągam napletek to światło odsłoniętej żołędzi to ok 1-2 mm,dookoła jest taki rulonik, napletek nie schodzi do rowka za żołędzią. JAK TO POWINNO PRAWIDŁOWO WYGLĄDAĆ u 4,5 miesięcznego niemowlaka?Dodam jeszcze że 2 dni temu przy odciąganiu synek machnął nóżką i za mocno odciągnęłam bo poleciała krew, zaprzestałam tych zabiegów.Co mam robić?Bardzo proszę o odpowiedź bo nie chcę niczego przeoczyć. Z poważaniem Magdalena mama Adasia
Witam,
Należy cieszyć się, że badania ogólne moczu są prawidłowe i wobec tego nie wykonywać posiewów. 

350. WITAM.WLASNIE ODEBALAM DRUGIE BADANIE POSIEWU MOJEJ 3 LETNIEJ CORECZKI WYNIK TEN SAM BAKTERE COLI, WCZESNIEJ BYL PODANY AUGMENTIN PRZEZ 10 DNI POTEM BISEPTOL 10 DNI ,BAKTERIE NADAL SA ILOSC ZWIESZYLA SIE Z 10/4 NA 10/5 MAM NOWY ANTYBIOGRAM .OBAWIAM SIE NAJGORSZEGO KIEDY TO DA SIE WYLECZYC
Witam,
A jakie są wyniki badania ogólnego moczu?
Z poważaniem
M. Śmigielski

 
 

Licznik

Odsłon : 237392